Home Aktuality Repre Čína v čele kvalifikace družstev žen; Pálešová postoupila do finále víceboje!

Čína v čele kvalifikace družstev žen; Pálešová postoupila do finále víceboje!

Napsal zdcim   
10-08-2008

ImageDnes od dopoledních hodin probíhala v olympijském National Indoor stadionu kvalifikace družstev žen, které se na OH do Pekingu prosadily z loňského Mistrovství světa ve Stuttgartu. O postup do finálové osmičky se utkala dvanáctka týmů.

Po kvalifikačním dni vedou průběžně čínské gymnastky (248,275 b.) před týmem Spojených států amerických (246,800 b.) a třetím Ruskem (244,400 b.). Čtvrté Rumunky zaostaly za první příčkou o více než 10 b., což jim nedává příliš velké naděje na obhajobu zlata z aténské olympiády.

Psychický tlak kvalifikačního závodu neunesly ani družstva Ukrajiny (v Aténách 4.), Německa a Itálie, které zradily chybující opory.

Ukrajinka Kozichová nezvládla vystoupení na bradlech a kladině, Marie-Sophie Hindermann, do které německý tým vkládal velké naděje především pro finále na bradlech nakonec svoji sestavu třikrát přerušila (13,125 b.) a Italka Vanessa Ferrari, hvězda sezóny 2006-7 a mistryně světa z Arhusu, svými výkony rozhodčí v Pekingu také zatím nepřesvědčila. Těsně za branami finále zůstaly i zklamané Britky, které v závěru kvalifikace odsunuly týmy Francie a Brazílie.

Do středečního finále družstev tedy postupuje osmička ve složení Čína a USA, které si rozdají boj o zlato, a dále Rusko, které bude bojovat o bronzovou příčku. Rumunky se se svým mladým týmem pokusí vylepšit skóre z kvalifikačního vystoupení, šlapat na paty jim však budou Australanky, Francouzky a Brazilky. Osmičku pro středeční finále uzavře Japonsko.

Americké vícebojařky průběžně na špici; vítězí náročnost a dokonalé výkony, které předvedla i česká reprezentantka

Pořadí jednotlivkyň vede po dnešní kvalifikaci loňská mistryně světa Američanka Shawn Johnsonová (62,725 b.) před Anastazií Liukinovou (62,375 b.), třetí je prozatím Číňanka Yilin Yangová (62,350 b.). Následují Rusky Ksenia Semenovová (61,475 b.) z Annou Pavlovovou (60,900 b.), nejlepší z Rumunek Steliana Nistorová až na průběžném 8. místě (60,500 b.).

Kristýna Pálešová zahájila své olympijské vystoupení v posledním sledu kvalifikačního závodu a to na přeskoku, kde za bezchybný skok rondat-flik a salto vzad s obr. 360° obdržela 14,325 b. Bradla zvládla dobře za 15,100 b. Kladinu, kde Kristýna nastupovala první ze skupiny, zacvičila bez pádu a bez zaváhání se závěrečným dvojným saltem a rozhodčí ji spočetly známku 15,075 b. Svoji premiéru na OH zakončila cvičením v prostných, kde obdržela 13,300 b. po chybě v závěru sestavy. Celkově obsadila Kristýna v kvalifikaci 26. místo ziskem 57,800 b.

Úroveň obtížnosti a připravenosti závodnic dle nového hodnocení jde rychle nahoru. V Pekingu vítězí v závěru olympijského čtyřletého cyklu vysoká obtížnost, dokonalé provedení a u těch nejlepších je nezbytná i jakási osobitost, kterou závodnice svůj výkon ještě zvýrazní. Jen tak mohou pomýšlet na přední umístění. Nejlepší gymnastky dosahovaly dnes průměrného bodového zisku 15 b. na nařádí. Hranici 60ti b. ve víceboji přesáhlo 11 závodnic.

Do finále víceboje, které proběhne v pátek 15. srpna od 11,15 hod. pekingského času postoupilo v redukovaném pořadí 24 gymnastek, tj. max. 2 zástupkyně z každého státu dle dosaženého bodového zisku ve víceboji. Uvidíme mezi nimi i naši reprezentantku, sedmnáctiletou Kristýnu Pálešovou, která při svém debutu na OH postoupila do finále víceboje na 21. pozici v redukovaném pořadí.

Finále na jednotlivých nářadích si rozdělily gymnastické velmoci

O poslední sady sportovně-gymnastických olympijských medailí bude ve dnech 17. – 19. srpna bojovat ženská gymnastická špička, zástupkyně současných gymnastických velmocí, USA, Číny, Ruska a Rumunska, mezi něž se vloudily pouze nejlepší specialistky.

Kristýna Pálešová se finálové osmičce přiblížila na kladině, kde zaostala za posledním postupovým místem pouze o 0,350 b. a na bradlech s odstupem 0,550 b.

Přestože gymnastické soutěže právě začaly, všechny karty jsou již rozdány a pro některé gymnastky dnešní kvalifikací jejich olympijské vystoupení také skončilo. To však neplatí pro českou zástupkyni, na kterou se těšíme znovu v pátek a budeme jí držet palce!

Osobně i jménem našeho klubu velmi gratuluji Kristýně Pálešové a její trenérce Kateřině Janečové za to, že můžeme hrdě sledovat výkony zástupkyně české sportovní gymnastiky a fandit s nadějí na kvalitní výsledek!

Držte se! Do Pekingu zdraví Bohemáci!

Úplné výsledky ke stažení:

 

Image
A. Liukin/USA
Image
K. Pálešová/CZE© Reuters

 

Aktualizováno 02-02-2011
EMAIL_THIS_LINK_TO_A_FRIEND

Zobrazení: 8804
 

Zkratkovník

ČUS = Česká unie sportu
ČASPV = Česká asociace sportu pro všechny
ČGF = Česká gymnastická federace
FIG = Mezinárodní gymnastická federace
KZ = kontrolní závod
M ČR = Mistrovství České republiky
ME = Mistrovství Evropy
MS = Mistrovství světa
MT = mistrovská třída
MU = mezistátní utkání
MZ = mezinárodní závod
OH = Olympijské hry
PGS = Pražský gymnastický svaz
RHB = rehabilitace
SCM = Sportovní centrum mládeže
SG = sportovní gymnastika
SP - Světový pohár
ST = sportovní třída
TG = TeamGym
VS = výkonnostní stupeň
VT = výcvikový tábor