Home Aktuality Repre Závod OH nadějí států Visegrad

Závod OH nadějí států Visegrad

Napsal zdcim   
09-10-2005

Image O druhém říjnovém víkendu proběhl ve sportovní hale SAREZA v Ostravě-Porubě již desátý ročník juniorského mezinárodního Závodu olympijských nadějí států Visegrad 2005.

V kategorii dívek nastoupilo šest kompletních týmů ČR, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska a Slovinska. V závodě chlapců soutěžila družstva ČR, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska a Velké Británie a také závodník z Izraele.

Pod vlajkou ČR nastoupily v kategorii juniorek Kristýna Pálešová, Martina Strnadová, Iveta Gottwaldová, Vendula Ivičičová, Simona Térová a Anna Čadková. Závod děvčata zahájila na bradlech, bojovně prošla celým čtyřbojem a vítězstvím v soutěži /130,875b./ potvrdila očekávání domácích fanoušků. Druhou pozici obsadil překvapivě tým Rakouska s více než čtyřbodovým odstupem za první ČR. Stupně vítězů doplnil třetí tým Polska /124,900b./.

V konkurenci Středoevropanek potvrdila své kvality letošní stříbrná medailistka z EYOF 2005 v italském Lignanu, „bradlařka“ Kristýna Pálešová, když zvítězila součtem 34,925b. Znalce SG potěšilo, že Kristýna připravuje na dubnové Mistrovství Evropy juniorek řadu nových prvků, mezi nimi i Tkačevovu letku, kterou předvedla na bradlech :-). Druhé místo vybojovala další Češka Martina Strnadová. Kolegyně Kristýny z tréninkové skupiny Kateřiny Janečkové předvedla výkony za celkových 33,700b. Neradostný výsledek oslabeného slovenského týmu vylepšila třetím místem a 33,375b. Natália Paulíčková, trnavanka a svěřenkyně trenérky Krekáňové.

Čeští junioři zahájili závod na přeskoku a to ve složení Jiří Bomer, Martin Beránek, Jakub Pavlík, Lukáš Veverka, Jindřich Panský a Richard Bráblík, který nahradil zraněného Jakuba Suchánka. Současné možnosti chlapeckého výběru však stačily pouze na pátou pozici. Suverénními výkony, které nenašly v poli závodníků konkurenci, zvítězil tým Velké Británie. Druhé skončilo Polsko před třetím družstvem Maďarska. I v hodnocení jednotlivců obsadili všechny přední pozice Angličané.

  • Úplné výsledky ke stažení v xls

dívky
chlapci

 

O historii soutěže

„Před 9 lety byla na vládní úrovni uzavřena mezinárodní dohoda čtyř evropských států - Polska, Maďarska, Slovenska a ČR, která významně podpořila rozvoj mládežnického sportu, sportovní gymnastiky nevyjímaje. Mezi první organizátory dnes již tradičně pořádaných závodů OH nadějí států Visegrad patřil Jaroslav Knorre, kterému se podařilo vytvořit potřebný tým pořadatelů a prostřednictvím firmy Develop zajistit závody nezbytným finančním navýšením základního rozpočtu. První čtyři ročníky nesly název „DEVELOP CUP“ a byly pořádány v severočeském Mostě. V krátké době DEVELOP CUP získal v gymnastickém světě dobrou pověst. Kromě závodníků a závodnic zakládajících čtyř zemí přijeli do Mostu i mladí reprezentanti gymnastických velmocí Číny, Ruska, Ukrajiny, ale také z Velké Britanie a Izraele. Pozvání na závod přijal po svém zvolení do funkce předsedy FIG Bruno Grandi s manželkou a později i jeho předchůdce Jurij Titov - mistr světa z roku 1962 v Praze.

Před třemi lety převzal organizaci závodů děčínský klub sportovní gymnastiky – SPORTCENTRUM Děčín. Činovníkům se podařilo získat podporu zastupitelů města Děčna a místních firem. Pod novým názvem „CEFTA CUP OH nadějí“ proběhly v Děčíně tři ročníky. Posledního ročníku se zúčastnil předseda ČSTV Vladimír Srb a generální sekretář Českého olympijského výboru Vladimír Dostál.

Letos poprvé se závod gymnastické mládeže pořádal na Moravě.“ /z úvodního slova předsedy ČGF PhDr, Jiřího Kubičky/

Pořadatelství soutěže se ujal organizační výbor v čele s předsedou Miroslavem Moškočem, ředitelem závodu je Josef Bučko a jednatelem Roman Slavík. Záštitu nad konáním akce převzal Český olympijský výbor, MŠMT a statutární město Ostrava.

Zimní stadion v Porubě i všichni gymnasté si v rámci soutěže vyzkoušeli dodržování přísných bezpečnostních opatření, na které dohlížela specializovaná agentura. Akce byla pro ostravské pořadatele generálkou pro Mistrovství Evropy teamgymů, které se bude v Ostravě konat v příštím roce. Za jejich práci jim patří poděkování.

Aktualizováno 02-02-2011
EMAIL_THIS_LINK_TO_A_FRIEND

Zobrazení: 10872
 

Zkratkovník

ČUS = Česká unie sportu
ČASPV = Česká asociace sportu pro všechny
ČGF = Česká gymnastická federace
FIG = Mezinárodní gymnastická federace
KZ = kontrolní závod
M ČR = Mistrovství České republiky
ME = Mistrovství Evropy
MS = Mistrovství světa
MT = mistrovská třída
MU = mezistátní utkání
MZ = mezinárodní závod
OH = Olympijské hry
PGS = Pražský gymnastický svaz
RHB = rehabilitace
SCM = Sportovní centrum mládeže
SG = sportovní gymnastika
SP - Světový pohár
ST = sportovní třída
TG = TeamGym
VS = výkonnostní stupeň
VT = výcvikový tábor