Home O nás Naše akce Memoriál Marie Široké

Memoriál Marie Široké

Od roku 1988 náš oddíl pořádá Memoriál Marie Široké, mistryně sportu a zasloužilé trenérky, která reprezentovala Československo na XI. olympijských hrách v r. 1936 v Berlíně, odkud přivezlo družstvo žen stříbrnou olympijskou medaili.

V roce 2008 proběhl již 20. jubilejní ročník této soutěže, které se každoročně účastní na 100 závodnic z celé ČR.

Letošní 27. ročník proběhne v sobotu 23. května 2014 od 9,00 hod.

Již tradičně je náš Memoriál kvalifikačním závodem pro Mistrovství ČR v kategoriích starších žákyň, žákyň A a kadetek. V letošním roce bude též nominačním závodem juniorek na Evropský olympijský festival mládeže (EYOF).

Ke stažení:


Marie Široká roz. Větrovská Image

Narodila se 26. 6. 1912 v Praze. Od roku 1920 byla členkou Sokola Vinohrady. Závodila v házené, košíkové, odbíjené, lyžování, lehké atletice a na nářadí.

Pracovala jako instruktorka na cvičitelských školách ČOS a vedla pomahatelské školy v českých sokolských župách.

V roce 1936 se kvalifikovala do reprezentačního družstva gymnastek na XI. olympijské hry v Berlíně, kde družstvo obsadilo 2. místo. Stříbrné družstvo tvořily Vlasta Děkanová, Anna Hřebčinová, Vlasta Foltová-Hamplová, Marie Větrovská-Široká, Jaroslava Bajerová, Zdena Veřmiřovská, Božena Dobešová a Matylda Pálfyová. Náhradnicemi byly Marie Schneiderová a Marie Šretrová. Jednotlivkyně se na olympiádě nehodnotily.

Závodila ještě dalších 6 let na mnoha gymnastických závodech v Jugoslávii, Francii, Belgii a Německu.

Na návrh náčelnictva žen ČOS byla vybrána, aby jela jako cvičitelka do USA. Druhá světová válka ji to ale překazila. Po osvobození byla zvolena do náčelnictva ČOS. Připravovala nejlepší cvičenky Sokola Vinohrady na kvalifikační závod pro XIV. olympijské hry v Londýně 1948. Do reprezentačního družstva se jí kvalifikovaly 4 závodnice. Československé závodnice tam tehdy zvítězily a získaly zlatou medaili.

V roce 1956 byla vybrána jako druhá trenérka a s Jaroslavou Matlochovou vedly na XVI. olympijské hry v Melbourne družstvo sportovních gymnastek v čele s Evou Bosákovou. Při závodech rozhodovala.

Po návratu byla vyzvána k dálkovému studiu trenérské školy na FTVS. Po absolvování v roce 1960 se stala vedoucí trenérkou základny v Bohemians Praha (dříve Sokol Vinohrady), kde pracovala až do roku 1974.

Předsedkyní oddílu sportovní gymnastiky byla 21 let. Trenérskou práci vykonávala až do svého úmrtí v roce 1987, celkem 56 let.


PARTNEŘI 27. ROČNÍKU:

GK Elite SportswearGK ELITE SPORTSWEAR - CHOICE OF CHAMPIONS

Výhradní distributor americké značky gymnastického oblečení v ČR je exkluzivním partnerem
soutěže. V zákulisí závodiště bude po celý den k dispozici prodejní stánek.
Děkujeme za spolupráci.

GSM: +420 737 572 291 (informace a objednávky - Martina Grygová)

URL: www.gym-fashion.cz

Aktualizováno 20-05-2015
EMAIL_THIS_LINK_TO_A_FRIEND

Zobrazení: 46171
 

Výsledky uplynulých ročníků

Výsledky starších ročníků budeme průběžně doplňovat.