Home News Club Presumpce viny?

Presumpce viny?

Written by zdcim/zdroj Reflex, Pavel Kolář   
16-05-2006

Případ Martina Šimůnka je stále aktuální i v médiích… uplynul rok a trenéra čeká nástup trestu... dá mu soud ještě šanci prokázat svoji nevinu...?

"Loni pátého května navštívili policisté trenéra akrobatické gymnastiky MARTINA ŠIMŮNKA a odvezli ho na služebnu. Tam mu předložili text, v němž stálo, že pohlavně zneužíval nezletilou svěřenkyni. „Vy jste s ní souložil! Nezapírejte!“ křičela vyšetřovatelka. Odmítal nařčení a psychicky se zhroutil. Čtyři měsíce strávil ve vazbě, poté byl odsouzen, odvolal se, ale neuspěl a letos má nastoupit sedmiletý trest.

Soudy uvěřily psychicky nemocné dívce a za mříže posílají trenéra, v jehož prospěch hovoří posudky soudních znalců, svědectví gymnastů i jejich rodičů, trenérů, svazových funkcionářů a také postoje TJ Bohemians či Českého helsinského výboru.

Příběh začal 15. února 2005 hospitalizací Terezy K. (ročník 1988), studentky obchodní školy, na psychiatrii Fakultní nemocnice Motol.

Důvod: špatný psychický stav, sebepoškozování (podřezání žil), experimentování s drogami i alkoholem, záškoláctví. Neselhala rodina? V nemocnici Tereza řekla lékařce, že ji trenér Šimůnek (1963) již jako nezletilou pohlavně zneužíval. Psychiatrička na něj poté podala trestní oznámení. V té době, na jaře 2005, dívka již rok nezávodila. Ještě v roce 2002 cvičila na mistrovství Evropy, ale v příští sezóně byla pro pokles výkonnosti vyřazena z reprezentace a v roce 2004 docházela do oddílu sportovní akrobacie TJ Bohemians jen ojediněle.

FANTAZIE TEENAGERŮ
„Že je Tereza poškrábána na zápěstí, jsem rodičům oznámil už v létě 2004, ale nebrali to v potaz,“ říká dnes Martin Šimůnek, průkopník akrobatické gymnastiky v Česku. Svými svěřenci, dívkami i chlapci, je oblíben. Jeho tréninky byly náročné i zábavné, před důležitými závody trvaly pět hodin denně, a to i šest dní v týdnu. Logicky musel být s jejich rodiči v přátelských vztazích. „Třeba s Terezinými rodiči jsem chodil na večeře, oni ke mně jezdili na chalupu, tykali jsme si. Terezu jsem bral jako dítě, jezdila se mnou a s dalšími dětmi na dovolenou,“ dodává. Profesionálním trenérem je patnáct let, vychoval desítky sportovců, uznávají ho u nás i v cizině. Nikdo u něho nikdy nezaznamenal ani nejmenší náznak podezřelého chování.

Image
foto Petr Jedinák

 

Leč na podzim 2004 se stalo v Jihlavě ... Gymnastka Kateřina Č. (1989) ze stejného oddílu jako Tereza K. zde byla jako divák na závodech, ale neměla kde spát. Večer šla s výpravou do hotelu a sama si vybrala, že přespí v pokoji se dvěma muži, trenérem a rozhodčím, byť mohla nocovat se ženami. A druhý den se svěřila právě Tereze i další kamarádce, že ji trenér v noci osahával. „Když jsem tuhle absurdní zprávu v příštích dnech slyšel, ihned jsme to řešili za přítomnosti Katčina otce,“ říká Šimůnek. „Původně jsem jí nechal svou postel a chtěl spát v křesle, ale ona řekla, ať si lehnu na kousek. Mohl jsem ve spánku leda rozhodit ruce, ale, proboha, nic víc. Její otec to pochopil a mávl nad tím rukou.“

Matka Terezy si však po hospitalizaci dcery a po trestním oznámením lékařky vzpomněla na tuto půl roku starou událost a upozornila na ni policii. Policisté Katku vyslechli, a když ta na osahávání trenérem trvala, konali: druhý den pana Šimůnka zatkli.

Přeskočme v časové ose příběhu téměř do současnosti a ocitujme příspěvek pedagožky Blanky Skálové z webu deníku Šíp. Reagovala na článek s titulkem Chlípný trenér dostal sedm let (10. 2. 2006), v němž se oznamovalo, že „druhý Kulínský“ se osvobozujícího rozsudku nedočkal. „Z vlastních i sdělených pedagogických zkušeností vím,“ uvádí paní Skálová, „že teenageři jsou občas tak zmatení, že velmi obtížně rozlišují mezi realitou a fantazií. (...) Pokud rodiče dotyčného povzbudí a dají mu za pravdu, tím ho zpravidla utvrdí v jistotě, že fantazie není fantazií, ale realitou. A konečně, pro nás, rodiče, je mnohem jednodušší ukázat na nějakého kantora, trenéra nebo vychovatele a říci, že mi zkazil dceru, než se podívat na sebe a přiznat chybu. Každý, kdo pracoval s mládeží před nějakými 20 lety a kdo s ní pracuje dodnes, vám potvrdí, jak tato tendence u rodičů zesílila. Není divné, že za 15 let práce s mládeží propukla jeho úchylka (pana Šimůnka, pozn. redakce) jen u jedné a podle jednoho z příspěvků u dvou dívek? (...) Pamatuji případ tělocvikáře, jehož tři kamarádky obvinily ze zneužívání. Ten kantor to vyřešil sebevraždou a moralisti v ní viděli jednoznačné přiznání viny. Skoro by se na ten případ zapomnělo, kdyby se po pár letech jedna z dívek psychicky nezhroutila a nepřiznala, že to byla pomsta tří kamarádek, které neměly rády tělocvik, přísnému učiteli.“

PŘESTAL BY TRÉNOVAT
Ale vraťme se zpátky do reality. Za čtyři měsíce vazby byl trenér jednou na sexuologickém a psychologickém vyšetření a jednou byl vyslýchán, krátce před propuštěním. Nález soudních znalců: zdravý, nemá úchylku. Později se Martin Šimůnek dozvěděl, že Terezu K. policie poprvé vyslýchala až dva týdny poté, co on byl uvržen do vazby. Soudkyně, jež vazbu určila (s úsměvem a slovy: „Jste sportovec, to zvládnete!“), uvedla v usnesení, že s Terezou K. byl sepsán úřední záznam, ale ten ve spisu není... Teprve za dva a půl měsíce od počátku vazby byla na trenéra podána obžaloba, kterou soud přijal. V té Tereza uvedla, že k jejich prvnímu kontaktu došlo, když jí bylo jedenáct. Tehdy on měl děti masírovat na šíjových svalech a jí sáhnout na prsa a v jejích třinácti prý spolu spali ... V polovině srpna odmítl soudce Jan Kadlec z obvodního soudu pro Prahu 10 trenérovu žádost o propuštění s odůvodněním, že by pokračoval v sexuálním uspokojování na svěřenkách, přičemž opět nepřijal záruky České gymnastické federace, TJ Bohemians a ani lékařky Hany Zwingerové, trenérovy přítelkyně a matky dvou dcer, s níž obžalovaný již tři roky žije. Začátkem září však městský soud v Praze Šimůnka propustil. Za dva týdny bylo zahájeno první líčení, při němž výpovědi Terezy nezněly zrovna přesvědčivě. Například si již nepamatovala, jak sex probíhal, nevěděla ani kolikrát; prý víc než dvakrát. Na otázku obhajoby: „Jaké jsi myslela, že by z toho mohl mít pan Šimůnek problémy?“ odpověděla: „Myslela jsem si, že by mohl kvůli tomu přestat trénovat.“ Soud tomuto výroku nevěnoval pozornost a odmítl i žádost obhajoby o výslech psychiatričky, která podávala trestní oznámení. Důvod? Byl by nadbytečný, v rozporu se zásadami rychlosti a ekonomičnosti trestního řízení. Soud také konstatoval, že obžalovaný si schválně přivedl na hotelový pokoj Kateřinu Č., byť existují svědci, že tomu tak nebylo.

ZAPEKLITÁ SITUACE
Nicméně před závěrečným líčením 22. listopadu 2005 byl trenér, stejně jako jeho obhájkyně, přesvědčen o zproštění viny. Nestalo se tak, rozsudek zněl: odnětí svobody v délce sedmi let, zařazení do věznice s ostrahou a zákaz práce s mládeží na pět let. Odvolal se, ale neuspěl a v únoru letošního roku mu byl trest potvrzen. „A to přesto, že můj nový advokát Tomáš Sokol mluvil perfektně. Soud však nechtěl nic slyšet. Doktor Sokol jen sklapl desky a hlesl, že se mu to snad zdá,“ zklamaně říká Martin Šimůnek. Podal žádost o dovolání k Vrchnímu soudu v Brně, ale než ten se bude případem zabývat, on může nastoupit trest.

Petici za prošetření případu Martina Šimůnka podepsaly stovky lidí, byla předána ministru spravedlnosti při manifestaci rodičů, dětí i pedagogů a zaslána Kanceláři prezidenta republiky, Úřadu vlády ČR, poslancům i senátorům. Český helsinský výbor kritizoval postup soudu a podal podnět k ústavní stížnosti. Za trenérem stojí katedra gymnastiky FTVS UK. V širších souvislostech vidí kauzu Česká gymnastická federace, jejíž vedoucí sekretář Marie Kalašová podotýká: „Obvinění, a zejména rozsudek jsou velkým omylem i nedorozuměním, a prosím všechny, kdo mohou Martinovi pomoci, aby tak učinili. Tento omyl může být příčinou odchodu řady trenérů z obav, aby stejný osud nepotkal i je. A tyto náznaky se bohužel u některých již objevují.“

Reportáž o případu natáčejí publicisté z ČT. Když se chtěli setkat s Terezou a jejími rodiči, byli odmítnuti. Reflexu se však podařilo získat vyjádření otce dívky.

„V obdobných případech se veřejnost nezastává takto odsouzeného člověka. Spíš naopak. Nenapadlo vás, že četné podpisy pod peticí za obnovení procesu s trenérem a také jeho podpora ostatními rodiči mohou zpochybňovat slova vaší dcery?“

„V žádném případě. Manželka i já za svou dcerou stojíme. Proběhl přece řádný soud a poté byla smetena obhajoba renomovaného advokáta Sokola. Co prožila dcera a my, to bych nikomu nepřál.“ Zapeklitá situace. Její další arbitr bude opravdu v nezáviděníhodné roli.

 

Zkratkovník

ČUS = Česká unie sportu
ČASPV = Česká asociace sportu pro všechny
ČGF = Česká gymnastická federace
FIG = Mezinárodní gymnastická federace
KZ = kontrolní závod
M ČR = Mistrovství České republiky
ME = Mistrovství Evropy
MS = Mistrovství světa
MT = mistrovská třída
MU = mezistátní utkání
MZ = mezinárodní závod
OH = Olympijské hry
PGS = Pražský gymnastický svaz
RHB = rehabilitace
SCM = Sportovní centrum mládeže
SG = sportovní gymnastika
SP - Světový pohár
ST = sportovní třída
TG = TeamGym
VS = výkonnostní stupeň
VT = výcvikový tábor