Home News World News První medaile MS rozdány, finále týmů vyhrály USA

První medaile MS rozdány, finále týmů vyhrály USA

Written by zdcim   
05-09-2007

Image Dnes odpoledne se ve Stuttgartu bojovalo o první medaile. K finálovému závodu družstev nastoupily Spojené státy, Čína, Rumunsko, Rusko, Itálie, Velká Británie, Francie a Brazílie.

Podmínky soutěže byly ve finálové soutěži velmi tvrdé. V systému 6-3-3, tzn. z šestičlenného družstva nastoupí tři závodnice na každou disciplínu a všechny známky se započítají do hodnocení družstva, není prostor pro chybování. Přesto se i ty nejlepší týmy chybiček dopouštěly a tak bylo finále velmi napínavé až do samého závěru.

Že se o zlato poperou Spojené státy s Čínou, bylo jasné již po kvalifikaci.

Američanky bezchybně absolvovaly přeskok a bradla (Liukin za 16,375 b.) a dostaly se po prvních dvou rotacích do vedení před druhými Ruskami a Čínou.

Na kladině však dvakrát chybovaly, když nejprve Liukin nezvládla závěr sestavy (p?esto 15,175 b.) a po ní Johnson zradila úvodní akrobatická série flik-flik-toporné salto vzad, ze které ji snad nikdo spadnout ještě neviděl… (15,025 b.). Náskok Američanek se tím před prostnými smazal až do mínusu a do vedení se dostala Čína. V napínavém závěru si to o prvenství rozdaly Li, Yang a Cheng proti Worley, Johnson a Sacramone. Náročná akrobacie amerického týmu, za kterou by se nemuseli stydět ani nejlepší mužští gymnasté a jisté provedení, rozhodla ve prospěch americké reprezentace, která celkovým součtem 184,400 b. porazila druhou Čínu o 0,95 b.

O bronzovou příčku těsně bojovaly až do posledního střídání Rusky a Rumunky. Rusky šly na jistotu. Po bradlech (Semyonova opět 16,325 b.) a kladině měly před Rumunkami náskok 2,5 b. Lozhechko dokonce nezařadila seskok dvojným twistem z kladiny, který ji v kvalifikaci připravil o finále na této disciplíně (pouze dvojné salto vz. skrčmo a 15,750 b.).

V rumunském týmu se chybovalo na bradlech (Izbasa pád v závěru) ale i na kladině (Nistor pouze 13,950 b.). Ani Catalina Ponor nebyla dnes ve své kůži, když jinak suverénní kladinu předvedla nejistě a bez důležitých vazeb (15,625 b.).

Boj o bronz však nečekaně rozhodla obrovská chyba Rusky Kramarenko na přeskoku. Nejprve Lozhechko zařadila pouze skok s dvojným obratem ohodnocený zn. 13,875 b. (jinak skáče 540°) a poté si její týmová kolegyně z Petrohradu rozmyslela svůj skok až v závěru rozběhu a náskokem na můstek a dotykem stolu se připravila o možnost opakování skoku. S nulovou známkou skončily naděje týmu na medaili a Rusky se konečným součtem 164,525 b. posunuly na poslední osmou příčku.

Třetí tedy se štěstím skončily Rumunky (178,100 b.), čtvrtá Itálie (175,450 b.), na pátém místě Brazílie (175,125 b.; Barbosa na přeskoku 15,925 b.), šestá Francie (173,600 b.) a sedmá z více než čytřbodovým odstupem Velká Británie (169,175 b.).

Britky dnes nastoupily bez opory týmu Tweddle. Ani loňská mistryně světa z Aarhusu Italka Ferrari nenastoupila na všech disciplínách, ale jen na přeskoku a bradlech (pád z Commaneci salta a 14,775 b.). Je jasné, že trenéři kalkulují a šetří některé závodnice do dalších finálových závodě, pátečního finále víceboje a víkendových finále na jednotlivých nářadích.

Program mistrovství je náročný a podávat denně maximální výkony je těžké i pro zkušené závodnice. O to napínavější budou další finálové boje v německém Stuttgartu.

 

  • Výsledky ke staženi v PDF

Finále týmů - ženy

Vítězné Američanky zleva:  Johnson, Hong, Peszek, Worley, Sacramone, Liukin<br>Foto-B. Schwall  Družstvo Číny<br>Foto-B. Schwall  Vítězné Američanky s trenérským kolektivem (každá závodnice měla ve Stuttgartu svého osobního trenéra<br>Foto-B. Schwall 

 

Zkratkovník

ČUS = Česká unie sportu
ČASPV = Česká asociace sportu pro všechny
ČGF = Česká gymnastická federace
FIG = Mezinárodní gymnastická federace
KZ = kontrolní závod
M ČR = Mistrovství České republiky
ME = Mistrovství Evropy
MS = Mistrovství světa
MT = mistrovská třída
MU = mezistátní utkání
MZ = mezinárodní závod
OH = Olympijské hry
PGS = Pražský gymnastický svaz
RHB = rehabilitace
SCM = Sportovní centrum mládeže
SG = sportovní gymnastika
SP - Světový pohár
ST = sportovní třída
TG = TeamGym
VS = výkonnostní stupeň
VT = výcvikový tábor