Home News World News Druhý finálový den uzavřel 40. Mistrovství světa ve sportovní gymnastice.

Druhý finálový den uzavřel 40. Mistrovství světa ve sportovní gymnastice.

Written by zdcim   
11-09-2007

Image Spojené státy si do tabulky států připsaly další dvě zlaté a celkově zůstaly v hodnocení států druhé za vítěznou Čínou. Na televizních obrazovkách jste mohli sledovat napínavé boje na všech disciplínách.

Finále žen na kladině bylo poznamenané množstvím pádů. Vítězně z něho vyšla nakonec elegantní Anastasia Liukin ze Spojených států (16,025 b.) a byla to pro ni taková malá satisfakce za očekávané prvenství na bradlech. Favoritky kladinového finále Číňaka Li a nová mistryně světa Johnson z USA chybovaly, ani olympijská vítězka z Athén Catalina Ponor z Rumunska nezacvičila tak jistě, jak se očekávalo, a tak to konečným pořadím pořádně zamíchalo.

O druhou příčku se podělily Rumunka Steliana Nistor (15,900 b.) a Shanshan Li z Číny (15,900 b.).

Ani finále v prostných se neobešlo bez řady chyb v doskocích a mnoha opuštění vymezeného čtverce. Bylo jasné, že zvítězí ta závodnice, která všechny své akrobatické série předvede bezchybně. Rozdíly v hodnocení nejlepších byly tak nepatrné, že se medailistky vešly do 0,125 b. Své třetí zlato MS získala Shaw Johnson z USA (15,250 b.), stříbro obrečela její krajanka Alicia Sacramone (15.225 b.) a bronz z prostných byl životním úspěchem pro Cassy Vericel z Francie (15,125 b.).

Přeskok mužů vyhrál podle očekávání (ale jen těsně) Lešek Blanik z Polska (16,512 b.) a tím si i zajistil postup na OH. Stejně tak i Slovinec Mitja Petkovshek, který se o prvenství na bradlech podělil z Korejcem Kimem.

Druhý ze slovinských specialistů Aljaz Pegan už nebyl na hrazdě tak úspěšný, když ho o jeho jedinou šanci kvalifikovat se do Pekingu připravil domácí Fabian Hambuchen (16,250 b.). Díky vítězství tohoto gymnastického „Schwarzenegera“ se stalo pořádající Německo třetím nejúspěšnějším státem mistrovství, a tak popularita sportovní gymnastiky v této zemi jistě ještě stoupne.

Světový šampionát gymnastů sledovaly ve Stuttgartu tisíce fanoušků.

  • Výsledky ke stažení v PDF:

Finále žen – kladina
Finále žen – prostná
Finále mužů – přeskok
Finále mužů – bradla
Finále mužů – hrazda

 

Zkratkovník

ČUS = Česká unie sportu
ČASPV = Česká asociace sportu pro všechny
ČGF = Česká gymnastická federace
FIG = Mezinárodní gymnastická federace
KZ = kontrolní závod
M ČR = Mistrovství České republiky
ME = Mistrovství Evropy
MS = Mistrovství světa
MT = mistrovská třída
MU = mezistátní utkání
MZ = mezinárodní závod
OH = Olympijské hry
PGS = Pražský gymnastický svaz
RHB = rehabilitace
SCM = Sportovní centrum mládeže
SG = sportovní gymnastika
SP - Světový pohár
ST = sportovní třída
TG = TeamGym
VS = výkonnostní stupeň
VT = výcvikový tábor