Home News World News Čína má již druhý titul v gymnastických soutěžích

Čína má již druhý titul v gymnastických soutěžích

Written by zdcim   
13-08-2008

Image Po včerejším triumfu čínských gymnastů ve finále mužských týmů dnes přidaly domácí závodnice titul druhý (188,900 b.), když porazily silné družstvo USA o 2,4 b.

V systému finálové soutěže kdy výsledný součet tvoří celkem 12 známek, musí vždy tři závodnice na každé disciplíně předvést maximální výkony.

V čínském družstvu chybovala pouze Fei Chengová na kladině proti dvěma pádům Alicii Sacramonové na kladině a v prostných, které boj o zlato rozhodly. Domácím samozřejmě pomohla i atmosféra plně obsazené haly s 18ti tisíci diváky převážně asijského původu…

Že je Čína olympijským vítězem, o tom není pochyb, ale zda byl pohled na droboučké čínské „dětičky“ tím nejlepším, co nám gymnastické soutěže v Pekingu nabídnou, o tom nás přesvědčí další finálová klání.

Bronz vybojovaly Rumunky (181,525 b.), které prošly závodem bez výrazn?jších chyb oproti družstvu závodnic Ruska, které si dovolily hned n?kolik zaváhání na kladin? ale i v prostných a skon?ily celkov? na postu bramborovém (180,625 b.).

Překvapením finále byly jednoznačně Japonky (176,700 b.), které do Pekingu postoupily z poslední dvanácté příčky a za necelý rok se zvládly vyšplhat těsně před šestou Austrálii (176,525 b.) a sedmé Francouzky (175,275 b.). Ty bez zraněné Cassy Vericelové propadly o jednu pozici oproti loňskému šestému místu ze Stuttgartu. Osmá Brazílie zaostala za poslední medailovou příčkou téměř o 7 b. a hlavní trenér tamější reprezentace Ukrajinec Oleg Ostapenko určitě nebyl s výkonem svých svěřenkyň spokojen.

Nutno podotknout, že Čína se Spojenými státy nastavily laťku světové ženské sportovní gymnastiky velmi vysoko a i týmy s dlouhou tradicí jako Rumunsko nebo Rusko mají problém jejich výkonnostní úrovně dosáhnout. Čtyři evropská družstva zůstala v Pekingu za branami finále - byly to Velká Británie, Itálie, Ukrajina a Německo.

Kompletní český tým se na olympijských hrách představil naposledy v Soulu v r. 1988. V olympijském finále víceboje závodila naposledy Jana Komrsková v Sydney v r. 2000, kde obsadila 29. příčku.

V pátek tedy uvidíme po osmi letech českou sportovní gymnastku ve finálové soutěži OH, bude to Kristýna Pálešová.

Držme jí palce od 5,15 hod. našeho času. Přímý přenos můžete sledovat na programu ČT2.

 

Zkratkovník

ČUS = Česká unie sportu
ČASPV = Česká asociace sportu pro všechny
ČGF = Česká gymnastická federace
FIG = Mezinárodní gymnastická federace
KZ = kontrolní závod
M ČR = Mistrovství České republiky
ME = Mistrovství Evropy
MS = Mistrovství světa
MT = mistrovská třída
MU = mezistátní utkání
MZ = mezinárodní závod
OH = Olympijské hry
PGS = Pražský gymnastický svaz
RHB = rehabilitace
SCM = Sportovní centrum mládeže
SG = sportovní gymnastika
SP - Světový pohár
ST = sportovní třída
TG = TeamGym
VS = výkonnostní stupeň
VT = výcvikový tábor