Home News World News Pekingské medaile ve sportovní gymnastice rozdány

Pekingské medaile ve sportovní gymnastice rozdány

Written by zdcim   
21-08-2008

Image Finálová klání na jednotlivých nářadích uzavřela olympijské soutěže sportovních gymnastek na XXIX. Letní olympiádě v Pekingu. O poslední sady medailí se ve dnech 17.-19. srpna utkalo nejlepších osm závodnic z kvalifikace.

Nový způsob hodnocení oddělí „zrno od plev“, ale neumí spravedlivě rozsoudit světovou špičku

Boj o medailové příčky byl v silném složení finalistek velmi těsný a zdá se, že „pravidla, nepravidla“opět nový systém hodnocení nevyřešil problém subjektivního přístupu ke sportovně-gymnastických výkonům. Rozdíly mezi kvalitními téměř bezchybnými sestavami světové špičky se rozhodčím určují jen těžko a tak bodový odstup mezi první a čtvrtou nejlepší závodnicí na bradlech byl opět pouhá desetina bodu.

Právě finálová bradla přinesla těžko skousnutelné sousto novopečené olympijské vítězce víceboje, Američance Liukinové, když se známkou 16,725 b. danou součtem známky A – 7,700 b. a B – 9,025 b., neporazila Heovou z Číny, kterou rozhodčí ohodnotily na tisícinu bodu stejným součtem i známkami za obtížnost a provedení. Protože dle nových regulí nemohou být dvě závodnice na stejné pozici, rozhodla o vítězce nejvyšší známka jedné z rozhodčích panelu B, která de facto vybrala olympijskou vítězku, domácí Kexin Heovou.

Bronzovou příčku obsadila další z Číňanek Yilin Yangová (16,650 b.). Nešťastně čtvrtá skončila se svou netradiční originální skladbou sestavy Britka Elizabeth Tweddlová (16,625 b.). Mistryně světa ze Stuttgartu Ruska Ksenia Semenova obsadila až místo šesté (16,325 b).

Přeskok doménou specialistek ženské SG

Do finále přeskoku se probojovaly závodnice, které vynikají především v této disciplíně gymnastického víceboje. Ta vyžaduje speciálně zaměřený trénink na nácvik dvou co nejnáročněších skoků ze dvou rozdílných skupin přeskoků přes gymnastický stůl.

Tento požadavek nejlépe zvládla a v Pekingu předvedla Severokorejka Un Jong Hongová (15,650 b.). Stříbro pro Německo vyskákala Oksana Chusovitinová (15,575 b.), odchovankyně sovětské gymnastiky a ve svých 33ti letech dnes již veteránka gymnastických soutěží. Až třetí skončila domácí favoritka Fei Chengová (15,562 b.).

Kladina ve znamení dua Američanek

Prohraný titul z víceboje si sympatická Shawn Johsnonová vynahradila alespoň na kladině (16,225 b.), Nastia Liukinová si do své sbírky přidala další stříbro (16,025 b.) a bronz putuje do sbírky pořadatelské země zásluhou Fei Chengové (15,950 b.). Ani na kladině Rusko nedosáhlo na medailové pozice, Anna Pavlovová skončila těsně čtvrtá (15,900 b.) a Ksenia Afanasyevová až sedmá (14,825 b.).

Jediné zlato pro Rumunsko a také pro Evropu v prostných

Medailovou tabulku zachránila pro Rumunsko a evropskou gymnastiku Sandra Izbasová (15,650 b.) svým cvičením v prostných. Odsunula americké duo Johnsonová-Liukinová, které obsadily stříbrnou (15,500 b.) resp. bronzovou příčku (15,425 b.). Nejstarší z Číňanek, Chengová, nezvládla v této disciplíně útok na další z medailí a po nevydařeném vystoupení obsadila až sedmou příčku (14,550 b.).

  • Úplné výsledky ke stažení zde

 

Zkratkovník

ČUS = Česká unie sportu
ČASPV = Česká asociace sportu pro všechny
ČGF = Česká gymnastická federace
FIG = Mezinárodní gymnastická federace
KZ = kontrolní závod
M ČR = Mistrovství České republiky
ME = Mistrovství Evropy
MS = Mistrovství světa
MT = mistrovská třída
MU = mezistátní utkání
MZ = mezinárodní závod
OH = Olympijské hry
PGS = Pražský gymnastický svaz
RHB = rehabilitace
SCM = Sportovní centrum mládeže
SG = sportovní gymnastika
SP - Světový pohár
ST = sportovní třída
TG = TeamGym
VS = výkonnostní stupeň
VT = výcvikový tábor